In the Groove

In the Groove (zkráceně ITG) je čtyřpanelová hudební hra. Za vývojem stojí firma Roxor Games, která přišla na scénu v době růstu 4-panelových her.

Pojmem In the Groove můžeme myslet různé věci:

  • arkádovou verzi hry In The Groove
  • verzi pro Playstation 2
  • a počítačovou verzi

In the Groove 2 je druhou hrou v sérii. In the Groove 3 byplo plánované, ale díky Konami se zrušilo (co můžete najít na Internetu je tvorba fanoušku a bývalých autorů).

Další pokračování se neplánuje. K 18.10.2006 získala firma Konami (která stojí za herním titulem Dance Dance Revolution / DDR) všechna práva k hře (znáte to, soudní tahanice o patentech a Roxoři prohráli).

pozn: pro ujasnění termínů dále ve článku – „In the Groove 1“ je arkádová (AC) verze hry In The Groove. „In the Groove (PS2)“ je verze pro Playstation 2, kde se hra také jmenuje In the Groove.

Historie

ITG je založeno na modifikované verzi volně šiřitelném open source enginu Stepmania, který byl původně určen k simulování her z série Dance Dance Revolution. Jadro Stepmanie je prakticky klon DDRka, a jak šel čas, jadro se upravovalo, aby zvládalo i další hudební hry. ITG vzniklo v USA, kde fanouškové chtěli písničky a kroky vyšších obtížností, než v tu dobu našli v DDR. Vzniklo celkem 72 nových songů (10 z nich se dalo unlocknout / odemknout, a pouze „Liquid Moon“ jde hráz pouze z kurzu / maratónu).

RedOctane vydali PS2 verzi In the Groove. Obsahovala všechny písničky z ITG1 a 4 ukázky z arkádové verze In the Groove 2. Hra vyšla 17.6.2005 a měla několik nových herních vlastností – jako obtížnost Novice, nové kurzy v Maratonu a Fitness a Training mod.

Na Amusement Showcase International (2005, Chicago, IL) oznámila firma Roxor Games, že hru In the Groove 2 vydá na vlastním dedicated kabinetu (hovorově dedicabu), i jako upgrade kit na starší In the Groove conversion kit. Chápejte, že hra ITG1 AC se neprodávala jako nové arkáda, ale jako nové „střeva“ do DDR kabinetu – proto convertional kit. Nové kabinety původně vyráběla firma Andamiro, tvůrce titulů Pump it Up (další taneční hra na 5 panelů).

ukázky z ITG 2

In the Groove 2 AC vychází 18.6.2005 (den po ITG PS2 verzi). Ve spojení s Andamirem se hra jmenuje „Pump It Up: In the Groove 2“ (prefix „Pump it Up“ se objevuje jen na dedicabech vyrovených Andamirem a na obrazovce neupdatovaných arkád).

V roce 2006 Roxors oznámili, že budou sami vyrábět kabinety pro In The Groove 2 dedicab (nová AC s vším všudy). ITG2 bylo také k dostání jako conversion kit na starší stroje Dance Dance Revolution. ITG2 nabídla 65 nových songů, stejně jako všechny písničky a kurzy z předešlé verze (ITG1). Plánovaná verze ITG2 pro PS2 nebyla nikdy vydána. PC verze (ITG for PC), založená na první hře ITG dostala patch obsahující všechny písničky z ITG2 včetně vzhledu.

V roce 2005 (9.května) přišla firma Konami a podala stížnost proti Roxorům a, mimo jiné, jim chtěla zamezit v prodávání conversion kitů na kabinety (na kabinety Konami). Více o těchto soudních tahanicích dole.

V Las Vegas se 14.1.2006 uspořádal turnaj In The Groove North American Tournament Finals. Roxor Games tu také ohlásili titule „In the Groove 3“ a domácí verzi „In the Groove 2“ na rok 2006. Ukázky z ITG3 měly být na the Amusement & Music Operators Association Expo 2006 conventionu. (Las Vegas, NV), ale kvůli odkladům při vývoji hry od toho sešlo. ITG3 s největší pravděpodobností nevyjde, Konami záskala práva na celou ITG sérii (práce fanoušků o vytvoření ITG3 je něco jiného). Některé písničky z ITG se dají najít ve hrách Pump It Up Pro, a Pump It Up NX2. Díky základu otevřené podobě  Stepmania a platformě ITG, byl krátce před uzavřením soudního sporu vydán patch pro In The Groove 2 označovaná jako „R21“ (revize 21). Umožňuje hrát vlastní písničky z flash disku.

Jak se hraje / oč jde

Herní mechanismus je velmi podobný Dance Dance Revolution, takže mačkáte tlačítka na čtyřpanelovém ovladači do rytmu hudby na taneční podložce (padu). Během hry potvrzujete barevné, ze spodu letící šipky, a to přesně v momentě, kdy se překryjí se statickým šedivým obrysem v hodní části (cílové / target šipky). Úkolem hráče je stisknou senzor přesně v momentě překryvu šipek (letících a stojících šedivých).

Dlouhé šipky / noty je třeba držet po celou dobu (říkáme jim holdy), normální šipky stačí jen potvrdit v příslušný moment. Rolly připomínají zubatý hold, (novinka ITG2), a na nich musíte rychle mačkat příslušný směr (alespoň 3x-4x za vteřinu). Miny jsou kulaté nástrahy, na nesmíte na ně šlápnout / stát, pokud nechcete přijít o množství zdraví ve hře.

Když jedou dvě šipky najedou, potřebujete vyskočit (jump) a potvrdit je současně. Pokud jedou 3-4 najedou, potřebujete použít i ruce (hands) k jejich potvrzení.

Herní módy / styly hraní

ITG 1 jde hrát na více způsobů podle toho, co si na začátku zvolíte.

Dance Mode – základní a výchozí styl hraní. Tzv klasika, kde si zvolíte songy, které chcete hrát (většinou 3). Po jejich dohrání hra končí. Písničky mají (většinou) 5 obtížností (u nás říkáme o kolikatlapku jde 1-13ti tlapky – tlapka je symbol v původních DDR hrách značící její obtížnost).

Marathon Mode – je delší styl hraní. V něm si hráč vybere jeden kurz (maratón). Jedná se o předem nastavené písničky. U nich může být i modifikační skript, který vám bude v průběhu zapínat různé modifikace (rychlosti, otáčení šipek a další pikantnosti). Hra je pak více náročná. Maratón má dvě obtížnosti a obsahuje 4 (někdy 5) songů.

Battle Mode – specialita Versus hry. V ní dva hráči (nebo jeden proti počítači) hraje 3 libovolné songy – oba na stejnou obtížnost. Během hry se nabijí zelenožlutý ukazatel (power bar). Po jeho naplnění za dobře potvrzené noty se pošle druhému hráči modifikace, které mu na nějaký čas ztíží hru (rychlosti, zakryti části obrazovky, otočení pohybu šipek / reverse ..). Vyhrává ten s lepším skóre na konci.

Survival Mode – hráč hraje něco podobného maratonu a odpočítává se mu jeho čas do konce hry. Při správném potvrzení šipky získá malý čas k dobru, za chyby se odebírá. Takto si hráč musí nastřádat sekundy, aby předem definované skladby dohrál, než mu čas vyprší. (pět skladeb, čas je kratší než je čas písničky, jen Fantastic přidává čas, vše pod Excellenty ubírá)

V ITG2 přidaný

Fitness Mode – vychytávka pro domácí verze (má i ITG2 AC). Nastavíte si čas a/nebo kalorie, které chcete spálit, vyberete kolikatlapky chcete hrát a můžete vesele hubnout. Místo hodnocení se zobrazuje čas strávený na padu, nebo spálené kalorie (kalorie pálíte i když nepotvrzujete šipky, ale jen tak šlapete mimo).

Modifikace

V ITG2 jsou tu navíc Bumpy a Beat. Také noteskin Robot (dříve se nedal zvolit), navíc je tu barevný Vivid (inspirace z DDR).

note: v double se nově objevují velké skoky (Stretch Jumps), to je třeba skok 1PU+2PD, nebo 1PL+2PL.

Bodování

Přežití skladby

Abyste skladbu úspěšně dokončili, nesmí vám klesnou herní zdraví na nulu. Jeho ukazatel (life bar)je na straně vedle šipek a začíná na 50%. Pokud budete šipky potvrzovat přesně, životy budou pomalu přibývat (max 100%), při chybě se rychle ubírá. Pokud skladbu přežijete, můžete pokračovat na další – záleží na kolik skladeb je hra / automat nastaven.

Auto-fail off

Většina arkád má vymoženost zvanou Fail-off. Znamená to, že můžete přijít o život v průběhu hraní, ale automat vám dovolí písničku dohrát a až na konci uvidíte, že jste skladbu nedali. V opačném případě vaše hra končí okamžitě, když se dostanete na nulu s životy (a že to někdy jde velmi rychle). Všechny automaty mají nastaveno okamžitý konec, pokud minete více jak 30 šipek za sebou (nemusíte pak čekat, až skladba skončí).

Hodnocení

Základy

Jako u jiných hudebních her, hráč je hodnocen podle přesnosti, s jakou šipku potvrdil. Přesněji, kdy šipku zmáčkl oproti času, kdy měl šipky zmáčknout. Hodnotící škála od nejlepšího po nejhorší je:

  • Fantastic
  • Excellent
  • Great
  • Decent
  • Way Off
  • Miss (pokud šipku nestisknete, nebo jste přiliš mimo časové okno)

Potvrzování dlouhých šipek – holdů i rollů – má dva stupně:

  • Yeah (úspěch)
  • Bad (neúspěch)

Hodnocení vs životy

Za „Fantastic,“ „Excellent,“ nebo „Great“ vás lifebar pomalu roste, dokud nedosáhne maxima.

Hodnocení „Decent“ nemá žádny vliv na lifebar.

Při obdržení „Way Off“ nebo minutí šipky (Miss) je vám koušek života odebrán.

Znaménka před/za hodnocením

Na všech obtížnostech (mimo Novice v ITG2), máte u všech hodnocení kroků (mimo nejlepšího Fantastic a minutí Miss) také znaménko. To je před nebo za hodnocením a naznačuje vám, jestli jste šipku potvrdili dříve nebo později. Pokud nevíte, o čem je řeč, je to ten -GREAT nebo GREAT-.

Na Novice se místo Way Off objevuje Way Early, nebo Way Late (jinde jsou znaménka zachována).

Combo

Uprostřed obrazovky, se mimo hodnocení šipek zobrazuje i kombo (combo). Znázorňuje počet šipek potvrzených bez přerušení. Pokud tedy dostáváte „Fantastic,“ „Excellent,“ a „Great“, vaše kombo roste. Při obdržení „Decent“, a horšího hodnocení (miss), vaše kombo konší a další začínáte od nuly. Šlápnutí na minu kombo neruší.

Oproti DDR se zde kombo přenáší mezi songy. Obvykle končí s koncem hry (3 písničky). Jestliže však hráč má svůj profil na flash disku, může si jej přenášet dále (v případě arkád).

Pro začátečníky

Když hráč hraje no obtížnost Novice, může na ITG2 hrát všechny písničky, které za kredit (jedno zaplacení) dostal, ať už je přežije nebo ne (Novice má napevno nastavený mód C120 – (novy letí konstantní rychlostí 120BPM, tento mód zde nezpůsobí diskvalifikaci).

Pokud hráč hraje na Easy (když druhý hráč nehraje na Novice), nechá ho automat hrát druhou skladbu i když první nedal. Jakmile jí ale také nedá (failne), hra končí.

Hraní na obtížnost „Medium“, „Hard“ nebo „Expert“ žádné opatření pro začátečníky nemá, každy fail znamená konec hry.

Běžně se používá (trik), že hrají dva hráči, a stačí aby jeden skladbu přežil a mohou pokračovat oba. Dobré, pokud chcete zkoušet těžké skladby, druhý může hrát lehčí verzi a pokud to jeden (nebo oba) dají, pokračuje se. Nebo těžkou skladbu hrajete nakonec, protože při failu o žádnou další skladbu nepřijdete, hra by i tak skončila.

Bodování

Každé hodnocení noty vám dá nebo odebere body. To podle toho, jak jste přesní.

  • Fantastic: 5
  • Excellent: 4
  • Great: 2
  • Decent: 0
  • Way Off: -6
  • Miss: -12

Pro dlouhé holdy a rolly je to:

  • Yeah: 5
  • Bad: 0

Za miny je to postih -6 při sešlápnutí, Nula pokud ji (správně) minete.

Body, které takto nahrajete jsou vyděleny celkovým počtem bodů, které můžete dostat. Výsledek se zobrazuje procentuálně. (Takže už víte co je těch cílových 100% u písničky – samé fantastic a potvrdit holdy). Také vidíte, kolik bodů vám dá rozdíl minutí šipky, great vs excelent a podobně. DDR má jiné hodnocení, nějaké noty ubírají více a jiné přidávají méně.

Hodnocení

Na konci písničky či kurzu vidíte svůj procentuální výsledek (počítaný dle horního odstavce), a také písmenko či symbol. Zde je seznam nejmenšího počtu procent, které potřebujete dosáhnout pro požadovaný vásledek:

  • 4 hvězdičky: 100% | 3 hvězdičky: 99% | 2 hvězdičky: 98% | 1 hvězdička: 96%
  • S+: 94% |S: 92% | S-: 89%
  • A+: 86% | A: 83% | A-: 80%
  • B+: 76% | B: 72% | B-: 68%
  • C+: 64% | C: 60% | C-: 55%
  • D pokud nefailnete, a máte pod 55%
  • F pro fail (vyčerpali jste life bar)

Rekordy

V polovině roku 2009 dostalo 4 hvězdičky (skóre 100%) 101 ze 113 písniček na Experta (zdroj Groovestats). ITG má písničky s obtížnostmi 1-13. Takto vypadá konec seznamu posle počtu quad-starovaných songů:

  • 9tky: 53 z 53
  • 10tky: 34 z 35
  • 11tky: 11 z 12
  • 12tky: 2 z 10
  • 13tky: 1 z 3 (jsou zde tři 13ti-tlapky – „Pandemonium“, „Summer ~Speedy Mix~“  a „VerTex^2“).

Info: Verte^2 má rekord 99.03%. Jen dvě písničky na experta (Verte^2 a Euphoria] mají světový rekord, který obsahuje 10 a více excelentů.

Technické detaily

editor kroků (edity se dají hrát v AC z flash disku)

In The Groove je postaveno na počítačovém jádře, kterému říkáme Boxor. (některé starší DDR AC jely například na upravené PS2, MAME a podobně). V něm je upravená verze Debianu (ano, distribuce GNU/Linuxu). Počítač obsahuje jeden IDE disk (40GB), procesor Celeron (tuším 2.4GHz), grafika 28MB Ovidia GeForce FX 5200, 256MB RAM, základní deska Gigabyte GA-8IPE1000 Pro2, USB 2.0 hub (Cypress EZ-USB FX2) pro ukládání statistiky a načátaní songů/editů z flash disků. Na upgrade kabinetech ze starších DDR AC také I/O board („ITGIO“ pro JAMMA propojení s arkádou). Některé boxery mají mírně odlišný hardware. Základ hry je postaven na jádře simulátoru Stepmania. Jako opatření proti pirátům je zde „seriál dongle“ (donglíčko). Jeho účelem je pustit hru jen na licencovaném legálním stroji. Oficiální písničky (vzhled a další věci) jsou v AC v zašifrované podobě, aby se nedaly stáhnout a neválely se po internetu pro všechny. Každý disk a dongle mají unikátní číslo a fungují jen spolu. (jestli to chcete rozlousknout ručně, tak hodně štěstí – 512b klíč).

Boxer přišel jako mod-kit (modification kit), určený k nahrazení vnitřků tradičních DDR kabinetů. Speciální adaptéry převedly vstup z padů a tlačítek na joystikové ovládání. Další převedly signál z monitoru, audia, světel, který původní kabinet měl. No není to pěkné, když vám pad i arkáda bliká do hudby?

Písničky

Většinu písniček z ITG série má na svědomí autor a skladatel Kyle Ward, který zde vystupuje pod celou řadou přezdívek (něco podobného jako je Naoki v DDRku). Ironií je přítomnost 3 songů v ITG2, které jsou i v DDR. Jedná se o „Bumble Bee“, „Typical Tropical“ (od Bambee) a „Sunshine“ (od Triple J) – původně známého jako „Follow the Sun“.

Offsync, časování

ITG jako celek je považováno za dobře načasované. Synchronizace mezi kroky skladby (stepcharty) a hudbou. Většina stepchartů v ITG má kroky dosti blízko rytmu (bubnům, beatu) hudby. To ale nebylo vždy pravidlem.

DDR je podle spousty hráčů s kroky napřed. Často v něm musí hráči zmáčknout šipku o několik setin vteřiny dříve, něž slyší v hudbě, aby dostal nejlepší ohodnocení. Naopak kroky ITG1 byly synchronizové mírně po beatu (abyste dostali Fantastic, potřebujete šipku stisknout o (pár) 10ms později, než slyšíte v hudbě). Při hraní ITG1 jste tedy měli pocit, že hra je offsync (mimo rytmus), protože hráči byli naučeni mačkat šipky dříve.

První verze ITG2 již měla lepší synchronizaci mezi šipkami a hudbou. Roxor měl (konečně pořádné a přesné) ovládání na hardwarem, který byl v arkádách. Tak bylo možno mít písničky více synclé a pěkně do rytmu. Navzdory vylepšením v ITG2 nebyla synchronizace u některých songů pořád dokonalá a sem tam bylo něco trochu mimo (třeba Agent Blatant, Amore, Lipstick Kiss, a Turn It On). Tyto (a další bugy) byly odstraněny v opravách (revizích, patche). Revize byly pojmenované dle jejich verze s předponou R (jako revision). První byla R2 a k dnešnímu dni poslední je R23.

R16 značně změnila způsob chování arkady vůči vstupu padu. Zvýšila se snímací frekvence, a odezva po sešlápnutí byla ještě přesnější. Plus nějaká ta synchronizace písniček. Po této revizi se povedlo spoustě hráčů vylepšit své skóre. Přesnost je prostě přesnost. R16 nebyla tak známá a rozšířená jako R21. R21 v sobě obsahovala všechny změny od R2 dál (včetně vyšší frekvence snímání), ale také možnost hrát z flash disku vlastní písničky (custom songs). Doposud mohli hráči jen vytvářet nové kroky na stávající písničky (ty v arkádě). S R21 mohou hrát i jiné, co si přinesou.

note: některé původní ITG2 AC měly „R1“, který neměl volbu Machina Update (na nahání dalších revizí).

Unlocky / odemykání

Jak bývá u hudebních her zvykem, a to jak v domácí tak na arkádové scéně, písničky i obsah. Na začátku (po přivezení arkády do herny, po koupii hry) máte přístup k cca necelé polovině písniček v případě DDR. Hraním a plněním úkolů a misí se obsah odemyká. Máte další písničky, další modifikace, šipky, .. . U ITG to je podobné. V PC verzi za hraní dostáváte písničky (nebo noty a modifikace). Po 5ti písničkách jednu. Také po odehrání harda máte expert obtížnost ke skladbě. Arkáda se odemyká pomocí unlock kódů. Ty se zadávají po vhození kreditu na výběrové obrazovce s počtem hráčů nebo stylem hry. Zadávají se na padu a jejich úspěšné odtlapaní se projeví krátkým zvukem. Odemykají třeba jednu skladbu a pár těžších obtížností ke stávající skladbě. Kódy vycházely postupně a u ITG u nich bývaly pěkné hádanky. Nyní není problém si kód najít a zadat jej přímo. U PC verze je i master unlock code, které odemkne vše najendou. U ITG1 AC je to10 kódu, ITG2 AC 5, ITG for PS2 ma hlavní unlock kód stejně jako ITG for PC.

Legální tahanice

9. května 2005 japonská firma Konami podala stížnost u amerického soudu (U.S. District Court for the Eastern District of Texas). Požadovala po Roxor Games platbu za škody na základe patentu Konami, trademarku a právech o arkádových verzích Dance Dance Revolution. Konami tvrdila, že přebalování vnitřku arkád (instalace Boxeru) je porušením práv a neférové jednání. Fanoušci ITG kritizovali spor a poukazovali na nelegálnost japonskách arkád od Konami na území USA. Spor se nevztahoval na PS2 verzi, ta byla vydaná dle plánu. Nicméně 10.7.2005 Konami přidala i stížnost na hru In The Groove PS2 (publikovanou RedOctane). 25.7.2005 podali protinárok na Konami. Protinárokem Roxoři odmítli vetšinu tvrzení Konami. Také tvrdili, že In the Groove žádný patent neporušuje, a že se Konami snaží o nekalou soutěž. Celá soudní tahanice skončila (23.10.2006) ku prospěchu Konami – ta vyhrála práva na In the Groove ve smyslu práv na duševního vlastnictví a Roxoři toto duševní vlastnictví „budou respektovat“. Kyle Ward a několik dalších vývojářů a skladatelů ITGčka později založila firmu Fun in Motion, spojenou s Andamirem, a výrobcem hry Pump It Up Pro (jako spinoff k pětipanelovkám Pump it Up). PIU Pro obsahuje vlastnosti a vychytávky z ITG (i trochu hudby z ITG1 a ITG2 i nevydaného ITG3).

Hry

Máme domácí verze na PS2:

  • In the Groove (vypadá jako ITG1 včetně 75 songů, vyšlo 17.6.2005).
  • In the Groove 2 (oficiálně nevyšla, ale beta verze unikla na internet)

Na PC (ano, tohle je jediná legální verze ITG for PC).

  • In the Groove for PC/MAC (původně jen ITG1 skin a šipky, můžete ale přihrát patch / Pack A a máte i vzhled ITG2 včetně songů a pár ukázek z ITG3. Tato hra chce po instalování sériové číslo, které je v obalu na hru, vyšlo 21.8.2006).
  • In the Groove R3/R9 (nebo openITG, Groove 2.2, ITG3 a další věci, jsou výtvorem fanoušků, nejsou oficiální a jestli jsou legální určitě tušíte sami).

Arkádové verze:

  • In the Groove (ITG1, modré, 75 songů, vyšlo 30.8.2004)
  • In the Groove 2 (ITG2, červené, 137 songů, vyšlo 18.6.2005)
  • In the Groove 3 (ITG3, nikdy oficiálně nevyšlo. Ani vzhled, ani písničky)

** a mame obrazky, jeste korekturu **

Xsoft – 26/01/2010

** bude dopsano tento vikend (nebo pristi tyden, znate me :p) ***

Xsoft – 15/01/2010

** doplneno, tento tyden pridam i obrazky a formatovani **

Xsoft – 18/01/2010



Napsat komentář

You must be logged in to post a comment.

Trocha historie: Informační stránky DDR Portál v1 | DDR Portál v2 | DDR Portál v3 na v4 se právě nacházíte | Diskuze: DDR fórum | archiv DDR Fóra
Inzerce: (prodej zpětných odkazů)