FAQ – Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi při práci se StepManií

Většina otázek a problémů s programem je zde zodpovězena. Staší jen pozorně číst a na 90% zde odpověď najdete. Pokud náhodou ne, zkuste DDR fórum (obsahuje znalosti a zkušenosti or roku 2004). A pakliže i nadále nenacházíte nikde odpovědi, máte možnost mne kontaktovat.

1) Nejde mi hra pro dva hráče.
Jak spustím hru pro dva hráče? (versus)
Druhá podložka nefunguje.

velmi stručně: stiskněte Start i u druhého hráče

podrobněji:

 • pokud používáte dvě taneční podložky, ujistěte se, že jsou obě správně připojeny* a namapovány**
 • nyní spusťte hru z titulní obrazovky (GAME START) tlačítkem Start na 1. podložce
 • dále stiskněte Start na 2. podložce (měli byste slyšet zvuk, že se hráč připojil)
 • teď, když jsou dva hráči ve hře, byste měli vidět volbu Versus umožňující hru dvou hráčů

poznámky:

* připojené pady ve Windows otestujete v Ovládacích panelechHerní zařízení

** mapování padu se provádí v menu OptionsConfig Key/Joy Mappings a otestovat jej následně můžete v OptionsTest input

2) Připojili jsme podložku, ale nefunguje
Pad nereaguje na šipky ať na něm mačkám cokoliv
Podložka mi vůbec nebere šipky

velmi stručně: jestli ho vidí Windows, tak jej ještě namapujte

podrobněji: (pro Windows)

 • vyzkoušejte nejprve, že vám operační systém pad (taneční podložka je zařízení pro vstup jako jakékoliv jiné (joystick, myš, klávesnice) a operační systém potřebuje vědět, jak s ním pracovat).

 • pokud Windows ad vidí a na stisky jednotlivých tlačítek padu reagují, spusťte StepManii
 • v nastavení Options zvolte mapování padu Config Key/Joy Mappings
 • v této čísti řeknete StepMánii jaké tlačítko ve hře odpovídá jakému tlačítku na padu

úplně nahoře jsou 4 základní směry (Left – levo, Right – pravo, Up – nahorů/dopředu, Down – dolů/vzad) další důležité jsou Start (potvrzení výběru, na klávesnici je alternativa Enter)

Back (Select) – zpět (alternativa klávesa Esc)

volitelně můžete nastavit i další šipky (UpLeft – nahoru v levo, UpRight – nahoru v pravo)vlastní mapování se provádí tak, že na klávesnici najedete na řádek, kde je uprostřed směr (například Left)

 • na tomto řádku stisknete Enter. Stepmánia teď čeká na stisk tlačítka (na padu, klávesnici nebo jiném zařízení), kterému bude příslušný směr opovídat
 • stiskneme tedy tlačítko šipky v levo na padu (na taneční podložce).
 • postupně namapujeme i další směry. Vybereme směr right, dáme Enter a zmáčkneme šipku v pravo
 • vše provádíme v prvním (v levo) sloupci nastavení. Tomu odpovídají směry pro prvního hráče
 • pakliže máme pady dva, nastavíme podložku i pro druhého hráče.
 • postup je stejný, jen v nastavení vybíráme sloupec v pravo (hráč 2 = Player 2)
 • pokud bysme chtěli mapování smazat, třeba v případě chyby, najedeme šipkou na příslušný řádek a místo Enteru stiskneme Delete

Po provedení nastavení je možné si funkčnost otestovat v menu OptionsTest input, nebo přímo ve hře. Hra si nastavení pamatuje a nastavení není pro příště provádět. Pokud by se vám po spuštění nové hry prohodily pady, tak je jen fyzicky přesuňte, není třeba se zdržovat novým nastavováním.

starší či atypický pad:

 • pokud by pad chtěl ovladače, nainstalujte je. V takovém případě budou na dodaném médiu nebo na padu bude odkaz na stránky výrobce
 • nenaleznete-li je, zkuste do Googlu zadat název padu a „drivers“
 • některé pady chtějí tzv. dance-pad mód (aby šla najednou stisknout šipka nahoru a dolu, nebo doleva a doprava). To se většinou provádí držením tlačítek: nahoru – select – start (po dobu 3 vteřin). Toto je třeba provést vždy po připojení padu, pokud si pad nastavení nepamatuje).
 • další speciální nastavení (i softwarově nastavené dance-pad módu) se může provést u detailního nastavení herního zařízení (Ovládací panelyherní zařízenípříslušný pad / nastavení)
 • některé podložky nebo herní zařízení* nejsou na USB či LPT1 a pro hraní pak potřebujete redukci (třeba z PlayStationu na USB), nezapomeňte i na ovladače pro redukci, může jich být třeba

* ano, DDR můžete hrát i na kytaře, bubnech, ParaPara senzorech, stejně tak, jako si můžete Quake3 zahrát na padu 🙂

3) Nevidím menu v hlavní nabídce.
Nastavil jsem Coin Mode na PAY a nevím jak to vrátit.
Vidím jen Start game a ne to co dříve

velmi stručně: zmáčkněte (párkát) F3

podrobněji: Stiskněte na začátku hry F3. Každé stisknutí posune nastaví dál (Pay mode -> Free more -> Home mode). Menu uvidíte při nastavení na Home mode.

alternativa: Můžete se dostat přímo do nastavení hry (Options) přes servisní klávesu (obvykle Scroll Lock). Pak v Coin options nastavte hru do stavu, jaký vám bude vyhovovat. Doporučuji Home mode, nebo Free play se zaplým Event mode.

4) Nejde vybrat versus, double, a couple styl.
Mohu dát jen single nebo couple.

velmi stručně: stiskněte tlačítko Start na druhém padu.

podrobněji: je třeba dvou hráčů pro hraní těchto stylů hry. Dále viz „nejde mi hra pro dva hráče

5) Jakou verzi StepManie si mám stáhnout?
Jaký je rozdíl v StepManii 3.9, 3.95, 4.0?

velmi stručně: težko říci, záleží co od toho chcete

podrobněji: StepMánia se stále vyvijí a čísla jsou verzí programu. Víceméně by vám mohlo být jedno, jakou verzi používáte, pokud vám vše funguje jak má.

Důvody pro speciální verzi StepManie jsou zejména ohledně vzhledu. Do SM si můžete nahrát spousty různých vzhledů – anglicky Themesů (ukládají se také do adresáře \Themes). Ale každý z nich byl napsán pro konkrétní verzi a pravděpodobně v odličné nebude fungovat. Proto tedy volba verze.

Další motivací mohou být obtíže s vaším hardwarem. Něteré verze budou například lépe spolupracovat s grafickou kartou, jiné budou rychleji načítat milióny songů, další nebudou vytěovat CPU na 100%. Nebo budete chtít hrá s rolly (jsou v ITG2 skladbách), používat záporné BPM (u songů jako Tsutsugamush) a podobně.

 • StepMania 3.9 – finální verze po dlouhém vývoji 3.x řady. Stabilní verze, ale bez nových vlastností (jako jsou třeba roll šipky)
 • StepMania 3.95 – neoficiální verze 3.9 vytvořená komunitou a doplněna o vlastnosti z In The Groove 2 arkády. Podpora flash disků, šifrování, roll šipky, upravené módy, přidání nových prvků pro práci se vzhledem, dodatečné načítání songů. Existuje více verzí (tzv. buildů). Pokud máte vzhled (Themes) co vyžaduje StepMánii 3.95, je někdy třeba míti i správnou verzi, bylo jit trochu více jak šel postupně čas. Nyní se SM 3.95 přesunula na openITG projekt, na kterém se stále pracuje. Tyto verze se od sebe liší a podpora vzhledů může být také odlišná (předpokládám že bude).
 • StepMania 4čtyřková řada StepManie. Nové funkce, LUA scripty, předěláno spousta věcí. Themesy jsou opět jiné a co fungovalo na 3.x nemusí běžet tady a naopak. Také pozor na verzi buildu, co platilo do StepManie 4.0 alfa5 nemusí fungovat nadále. Celkem zajímavý krok pro posun v dalším vývoji. Je na čase pomalu opustit od SM 3.x a posunout se dál. Odnož od SM 4.x je třeba SM-SSC (obě verze se stále vyvijí a nejsou zatím mrtvé).

Příslušnou verzi seženete buď na oficiální stránce StepMánie, na SourceForge, na tomto serveru, nebo si jí budete muset vyhledat sami.

6) Jak nahraji novou hudbu do Stepmanie?
Co se souborem s příponou SMZIP?
Kam se dávají písničky?

velmi stručně: rozbalte songy do adresáře /Songs. Struktura /Songs/[album]/[písnička]

podrobněji: Písničky do StepManie jsou většinou zabaleny do archivu. I přípona SMZIP je jen trochu upravený ZIP. Můžete použít přibalený nástroj u StepManie (Tools) a pokud jej máte s koncovkou asociovaný, stačí jej spustit Enterem a odklepnout instalaci.

Nebo můžete postupovat ručně a zařídit se dle svých potřeb. Takže nyní konkrétnější postup a návod.

Otevřete adresář, kde máte StepManii nainstalovanou. Ude uvidíte několik složek a jedna z nich je i Songs*. Zde to funguje tak, že přímo v adresáři /Songs jsou alba. Mohou zde být alba (adresáře) jako „DDR 1st mix„, „In The Groove 2„, „StepMix 3„. V těchto adresářích jsou jednotlivé písničky, opět ve formě adresářů. Takže v /Songs/In The Groove 2 bude třeba „Agent Blatant„, „Amore„, „Baby Baby„. V adresáři se songem jsou pak další soubory jako stepchart (seznam šipek), mp3/ogg (zvuk), pozadí, text k songu, a podobně.

Teď víme, jak struktura adresáře /Songs vypadá. Podle toho rozbalíme nové songy. Jestli se jedná o nové album, nakopírujeme je přímo do adresáře /Songs. Jestli jde o jednotlivé písničky, můžeme je přidat do již existujícího alba, nebo si vytvoříme třeba /Songs/Moje album 1 a do něj píseň rozbalíme.

Po spuštění StepManie se nové songy zaindexují (vygeneruje se cache, proto je první start o něco pomalejší) a máme je ve StepManii. Pokud ne, něco děláte špatně. popřípadě přegenerujte cache, nastavte FastLoad na 0, nebo jednoduše smažte adresář /Cache a ona se následně vygeneruje sama. Některé verze StepMánie mohou být nastaveny tak, aby třeba brali jen konkrétní písničky (narážím na openITG a adresář In The Groove 3). Ale to je natolik specifický případ, že se jím raději nezabývejte ;))

Songy můžete i přenášet dál. Adresář nebo konkrétní písničku zabalte (ve vašem oblíbeném programu nebo přes SMtools) a pošlete kam chcete. Fungují i přesuny a mazání. Jen pamatujte i na adresář /Cache.

* kdyby jste jí tu neměli a tudíž máte StepManii bez songů, můžete adresář vytvořit ručně. Ale pravděpodobně jen koukáte jinam.

7) Jak přepnout OpenGL na Direct3D?
Mám problém s grafikou, jak přepnu renderování?

Najděte konfigurační soubor StepMania.ini (případně statics.ini) a v něm u parametru VideoRenderers= přehoďte d3d za OpenGL.

Změny uložte s spusťte Stepmanii.

příklad: soubor /Data/StepMania.ini

VideoRenderers=d3d,opengl Vsync=1 Windowed=1

8) StepMania vydává zvuky, ale hudba mi nehraje.
Omylem jsem zapnul Mute mode, co s tím?

Mute mode (ztišení) se zapína a vypína klávesou

Pause/Break

9) Nefungují diagonální a vertikální skoky, jinak vše jde.
StepMania neregistruje skoky U+D a L+R

velmi stručně: přepněte pad / redukci na Dance mode

podrobněji:

Nejedná se přímo o problém StepMania jako konvertoru nebo taneční podložky. Některé verze je třeba přepnout do Dance módu (dance-pad mode, button mode). Lze toho docílit stiskem kombinace kláves na padu dle návodu (nebo zkuse nahoru+start+select), nebo nastavením u ovladače padu. V některých případech to nejde vůbec, pak bude třeba sehnat jinou redukci či si poradit trochu jinak.

Tip: tyto konvertory fungují korektně, nebo se v nich dá do Dance módu nastavit – Triolinker, 2-Tech convertor nebo Boom Convertor.

Váš další dotaz

odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved

Váš další dotaz

odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved

Váš další dotaz

odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved

Váš další dotaz

odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved

Váš další dotaz

odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved odpoved

Jestli jste se zde ocitli díky odkazu, pak je to pro urychlení komunikace a odkaz na co nejlépe napsaný článek pro tento účel. Není-li odpověď srozumitelná, dejte mi prosím také vědět.

Pokud se vám pole s odpovědí nechce rozbalit, počkejte ještě chvilku na donačtení stránky a Java scriptů, případně se ujistěte, že JS neblokujete.27 komentářů to “FAQ – Otázky a odpovědi”

 1. ent napsal:

  jdou tam dat normalni mp3 pisnicky ? jestli jo tak jak.

 2. Xsoft napsal:

  Ano i ne.
  Stepmania MP3 (i OGG) načíst zvládá. Ale MP3 sama o sobě nestačí k tomu, aby se ni šlo skákat. Je potřeba dodělat kroky (.sm, stepchart), příadně nějakou tu animaci na pozadí, obrázek pro baner songu a podobně. Kroky a MP3 je minimum pro hraní.

  Takže tady jsou možnosti:
  1) sehnat si písničky z již hotového alba od hudební hry DDR nebo ITG – vřele doporučuji

  2) sehnat si již hotovou písničku na danou mp3 od fanoušků – nic moc, ale dá se

  3) udělat si na vlastní mp3 vlastní kroky (načasovat, zjistit bpm, a v editoru stepmania kroky dopsat) – nedoporučuji, není to snadné a chce to dávku kreativity a praxe)

  4) vygenerovat si kroky k mp3 přes dancing monkeys / gorilas – tvrdě nedoporučuji – kroky nestojí za nic, a stručně ze hry děláte úplně jinou hru. S tímto nešvarem je třeba skoncovat

 3. ent napsal:

  dik 🙂

 4. Arumi-chan napsal:

  Jak si do Stepmanie mohu dát svou vlastní písničku a vytvořit do ní kroky? zkoušela jsem to přes program DancingGorilla, ale už na to nemám nervy, protože to je strašně pomalé a ty vygenerované kroky nestojí za nic, sice to správně načasuje, ale nešlo by to nějak jinak? na stepmania.com je návod na tvoření, ale jaksi moje znalost angličtiny na to nestačí xD.Už několik hodin hledám český návod, ale nikde nic..

 5. Xsoft napsal:

  Ano, do Stepmanie jde nahrát vlastní písničky a udělat k nim kroky. Je to zhruba 30x více časově náročné a 7x složitější, než s programem DancingGorilla. Vyžaduje to také dávku hudebního sluchu a kreativity. Ve stručnosti to spočívá, že autor sám si písničku nastaví (BPM), a vytvoří k ní ručně všechny kroky. V případě zájmu mohu popsat detailnější návod. V opačném případě odkážu na download sekci a tisíce již hotových písniček (ne českých).

 6. Arumi-chan napsal:

  V editoru, který je ve stepmanii jsem se už vcelku naučila pracovat, ale nevím jaký je postup na začátku, protože když složka neobsahuje soubor DWI tak se ve stepmanii vůbec nezobrazí..

 7. Xsoft napsal:

  Takže MP3 nebo OGG je nakopírován v /Songs/Album/Pisnicka. Pak stačí v tomto adresáři vytvořit prázdný .sm soubor (třeba pisnicka.sm). Poté se už ve Stepmaniovém Songs Editoru objeví a půjde upravovat.

  Více na http://www.stepmania.com/wiki/Create_Your_Own_Songs

 8. Pemal napsal:

  Zdravím,
  mám problém, že na podložce mám přehozené kontakty .. přední šipka na podložce odpovídá levé na pc a naopak.. Jde s tím něco udělat nebo pomůže pouze reklamace? Děkuji

 9. Xsoft napsal:

  To je v poradku. Staci jit do nastaveni hry a premapovat sipky (nastavit jaka sipka na podlozce odpovida jake sipce hre). Vice viz sekce FAQ.

 10. Layen napsal:

  Zdravím, poradí někdo kde najdu nastavení button mode a dance mode ve windows 7? všude je popsáno nastavení jen pro windows xp. :/ díky za odpověď

 11. Xsoft napsal:

  Hi, ovladací panely > hardware a zvuk (a tam dole).
  (nemám teď žádny po ruce abych to ověřil přesně, případně napsat v ovládacích panelech do hledání „joy“ a počkat co to doplní)

 12. Layen napsal:

  tak jsem v hardware a zvuk a nevím ted co přesně se myslí tím „a tam dole“, dole je správce zvuku Realtek HD. a na joy mi to nic konkrétního nevyhledalo.

 13. Jana napsal:

  Dostala jsem taneční podložku a stáhla jsem si Stepmania 3 ale pokazilo se mi nastavení a už tam nemůžu dát ani single. Když jsem odinstalovala Stepmanii tak i poté co jsem to znovu nainstalovala tak tam bylo pořád to samé nastavení . Co stím ?? Děkuji předem za odpověd . 🙂

 14. Xsoft napsal:

  Co znamena ze nejde dat singe? Jde dat start hry? (pokud ne, zmacknete F3 dokud neuvidite home mode). Nebo co je videt po startu hry za napis?
  Pad je potreba namapovat (viz sekce FAQ) aby hra brala klavesy na padu.

 15. ebm17 napsal:

  Zdravím, mám takový problém-do Stepmanie mi nejdou hodit nové songy-mám to ve složce, je tam vždy písnička, dwi, sm, ale když na to kliknu aby to přehrálo, tak mě to vyhodí z celé Stepmanie…opravdu nevím, kde by mohla být chyba. Děkuji za odpověď.

 16. Xsoft napsal:

  Potřeboval bych trochu více informací. Čili song je nahraný, ve Stepmani (hře) jde písnička vidět, ale po spuštění (ve hře) hra spadne?

 17. Zdenusa napsal:

  Dají se vymazat skladby, které se mi opravdu nelíbí? Nebo jak si ve skladbách mám udělat „pořádek“?
  Díky

 18. Xsoft napsal:

  Daji. Najdete je ve slozce /Songs. Vypnete Stepmanii, smazte ci presunte pisnicky a program opet spustte. Pisnicky jsou v albech ulozeny jako adresare.

 19. Karla napsal:

  Mam windows 7 a na podložke mi nejdu stlačiť prave+lave a horne+dolne tlačitka naraz. Co s tym?

 20. Xsoft napsal:

  Zkuste kouknout, jak se prepina Axis-mode na podlozce (u axis nastaveni na button). Nekdy je to v ovladaci, nekdy pres stisknuti start-select-down tlacitek.

 21. Karla napsal:

  Zadne axis som nenasla a kedy mam stisknou vsetky tlacitka? dekuji.

 22. Xsoft napsal:

  Tlacitka stisknout kdykoliv po zapnuti pocitace. Vetsinou se nastaveni ulozi a je v padu.
  Jake to jsou tlacitka a jestli to jde bych zjistil v manualu, nebo pres google a zkusit najit jak tento konretni pad prepnout z axis modu do button modu. Otestovat funkcnost jde i ve Windows, zda-li pad bere protilehle sipky soucasne a neni to jen chybne nastavena Stepmania.

 23. Tomáš napsal:

  Ahoj, potřebuji poradit kde se dá smáznout skóre u jednotlivích songů. Děti to hrají ale už je to nebaví, páč nemají co překonávat. Děkuji za odpověď a poprosil bych odpověď na email. Přeji hezký den.

 24. Xsoft napsal:

  Je možné smazat adresář /Data/MachineProfile („c:\HudebniHry\Xsoft ITG2\Data\MachineProfile“).

  Opravdu nemají co překonávat? Nahrát na písničce 100% je velmi obtížné i pro profesionální hráče. Ne jenom potvrdit všechny šipky a písničku přežít, ale i dát ji co nejpřesněji. Každá písnička má několik obtížnosti (5). Máte odehrány všechny obtížnosti? Změna obtížnosti se provádí při výběru písničky stiskem 2x dolu nebo nahoru.

 25. Lenka napsal:

  Ahoj. Potřebuju poradit. Mám CD Stepmánia ztažené ,ale když mi najede hlavní menu,(potřebuju se dostat do nastavení),tak mi to nejde ničím potvrdit aby mi to otevřelo.Enter mi normálně funguje,ale když zapnu Stepmánii,tak nefunguje.Vyzkoušela jsem snad už všechna tlačítka a nejde to potvrdit ničím. Moc děkuju za radu.

 26. Xsoft napsal:

  Zdravim, viz v menu > Stepmani > FAQ.
  Do nastaveni se leze stiskem nebo podrzenim klavesy Scrool Lock (takova ta, co se nikdy nepouziva ;))

 27. Vojta napsal:

  Ahoj,
  zkouším, zda tu je někdo, kdo by poradil s nastavením ITG2
  Nestačí mi standardní nabízený rozsah nastavení timingu hudba vs šipky +100ms až -100ms
  Lze to někde dál editovat / upravit?
  Případně pokud nelze, tak, prosím, poraďte jinou taneční hru, kde je rozsah větší.
  Díky

Napsat komentář

You must be logged in to post a comment.

Trocha historie: Informační stránky DDR Portál v1 | DDR Portál v2 | DDR Portál v3 na v4 se právě nacházíte | Diskuze: DDR fórum | archiv DDR Fóra
Inzerce: (prodej zpětných odkazů)